Janusz Wojciechowski Janusz Wojciechowski
1437
BLOG

Tajna instrukcja CBA do walki z korupcją

Janusz Wojciechowski Janusz Wojciechowski Polityka Obserwuj notkę 34

CBA wyciąga wnioski ze sprawy Kamińskiego i wprowadza nowe standardy walki z korupcją. Udało nam się do nich dotrzeć...

 

W celu stanowczej walki z korupcją i wypalenia jej gorącym żelazem, stanowi się co nastepuje:

 

  1. Po otrzymaniu sygnałów wskazujących na korupcję funkcjonariusza publicznego, organy ścigania powinny w pierwszej kolejności zapytać tego funkcjonariusza, czy rzeczywiście dopuszczał się zachowań korupcyjnych. Jeśli funkcjonariusz zaprzeczy, dalszych czynności się nie prowadzi.

  2. Jeśli funkcjonariusz publiczny, zapytany w trybie określonym w pkt 1 potwierdzi, że dopuszczał się korupcji, należy mu te korupcje udowodnić, stosując prowokację policyjną i podsłuchy.

  3. O czasie, miejscu i charakterze prowokacji policyjnej należy zawiadomić prowokowanego, najpóźniej na 7 dni przed planowanym terminem prowokacji. Prowokowany może ustanowić obrońcę, który ma prawo obecności przy prowokacji oraz uprzedniego wglądu w plan prowokacji. Plan prowokacji najpóźniej na 7 dni przed terminem prowokacji powinien być tez ogłoszony w biuletynie informacji publicznej.

  4. Jeśli prowokowany ulegnie prowokacji i przyjmie proponowaną korzyść, należy uzyskać od niego pokwitowanie, oraz oświadczenie,że nie wnosi zastrzeżeń do prowokacji. W przypadku wniesienia zastrzeżeń, prowokacje uznaje się za niebyłą.

  5. Podsłuchy rozmów w sprawach o korupcję mogą być stosowane wyłącznie za zgodą osoby podsłuchiwanej, wyrażoną na piśmie. Podsłuchy stosowane bez zgody osoby podsłuchiwanej są nieważne z mocy prawa.

  6. Funkcjonariusz publiczny, który stosuje prowokację lub podsłuchy bez uprzedniego powiadomienia osoby prowokowanej oraz bez uzyskania zgody na podsłuch osoby podsłuchiwanej, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat ośmiu albo karzę dożywotniego pozbawienia wolności oraz pozbawienia praw publicznych na okres od 20 do 100 lat.

  7. Zwalczanie korupcji dozwolone jest w stosunku do osób pełniących w administracji rządowej funkcje nie wyższą niż naczelnik wydziału, a w administracji samorządowej funkcję nie wyższą niż wójta. Korupcja sędziów i prokuratorów ściganiu nie podlega.

     

.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka