Janusz Wojciechowski Janusz Wojciechowski
975
BLOG

Kaczyński do Tuska - sprawdzam! Niech Pan pomoże rolnikom!

Janusz Wojciechowski Janusz Wojciechowski Polityka Obserwuj notkę 58

Przewodniczący-elekt ma okazję wykazać się w polsko-europejskiej sprawie

Skoro Donald Tusk został tak zwanym prezydentem Europy, niech się wykaże. Na początek dwie aktualne i bolesne sprawy rolników – rekompensaty za embargo i kary za przekroczenie kwot mlecznych. Obie sprawy bolą nie tylko polskich rolników. W obu tych sprawach potrzebne są sprawne działania polityczne i szukanie porozumienia między państwami członkowskimi.
Zadanie w sam raz dla przewodniczącego Radfy Europejskiej, który na razie uczy się na Malcie angielskiego.
Jarosław Kaczyński skierował więc do Tuska apel:
 

Warszawa, dnia 7 października 2014 roku

Pan Donald Tusk
Przewodniczący-Elekt Rady Europejskiej
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej

Szanowny Panie Przewodniczący,

Zwracam się do Pana, jako do Przewodniczącego-Elekta Rady Europejskiej, ale wciąż jeszcze też przewodniczącego rządzącej w Polsce Platformy Obywatelskiej, by podjął Pan działania zmierzające do pozytywnego załatwienia w Unii Europejskiej dwóch spraw, niesłychanie ważnych dla rolników w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej.
Pierwsza sprawa to rekompensaty za straty rolników, spowodowane przez rosyjskie embargo na import produktów rolnych z UE.
Pozwolę sobie przypomnieć, że w sprawie embargo zwracałem się do Pana jako do premiera Rządu RP jeszcze w kwietniu br., wskazując na zagrożenia związane z embargiem i potrzebę dobrego przygotowania się do pomocy dla rolników. Wtedy jednak nie zareagował Pan na mój apel, a podległy Panu minister rolnictwa błędnie zapewniał, że embargo nam nie zagraża. Dziś mamy embargo dotyczące całej Unii i mamy dotkliwy kryzys na rynkach rolnych, przy czym Polska należy do krajów najbardziej tym dotkniętych i poszkodowanych.
Dotychczasowe działania Unii w tej sprawie są dalece niewystarczające, co stwierdzali między innymi posłowie do Parlamentu Europejskiego z różnych państw, w debacie na sesji plenarnej PE w Strasburgu 15 września 2014 roku, przeprowadzonej z politycznej inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości. Niezadowolenie z faktu, że środki na rekompensaty są zbyt małe oraz że dzielone są niesprawiedliwie, jest w Europie powszechne, na przykład sadownicy polscy maja dostać pulę rekompensat dwa razy mniejszą niż sadownicy belgijscy, a przecież rolnicy w Polsce, obok rolników z krajów bałtyckich i z Finlandii ponoszą proporcjonalnie największe straty, tymczasem przewidziana dla nich pomoc jest niewielka.
Pragnę dodać, że wspomniany minister rolnictwa Pan Marek Sawicki, z jednej strony bardzo nieudolnie negocjował rekompensaty dla polskich rolników, a z drugiej strony sam krytykował Komisje Europejską za to, ze pomoc jest zbyt mała.
Potrzebna jest tu Pańska interwencja jako przewodniczącego Rady Europejskiej. Chodzi w szczególności o uzyskanie politycznej zgody na użycie wynoszącej ponad 400 milionów Euro rezerwy na wypadek kryzysu, przewidzianej w budżecie WPR, a która z niezrozumiałych względów dotychczas nie została użyta, choć na rynku mamy ogromny kryzys spowodowany embargiem.
Chodzi również o zwiększenie wypłat z innych źródeł pomocy i sprawiedliwy ich podział, adekwatnie do wielkości strat.
Druga sprawa dotyczy kar za przekroczenie kwot mlecznych, które w skali całej Unii wynoszą ponad 400 milionów Euro, w przypadku Polski ponad 46 milionów Euro.
Jest wielka niesprawiedliwością, że te kary nakładane są na rolników w sytuacji, gdy kwotowanie produkcji mleka ma być wkrótce zniesione, a ponadto w sytuacji, gdy w całej Unii nie doszło do przekroczenia kwot. Można więc uznać, że przekroczenie kwot nie tylko nie zdestabilizowało rynku mleka, wręcz przeciwnie, przyczyniło się do zabezpieczenia potrzeb konsumentów i ogólnej stabilizacji. Nie ma więc żadnego merytorycznego uzasadnienia, by rolników karać za przekroczenie kwot właśnie teraz, gdy kwoty będą zniesione i gdy rolników dodatkowo obciążają następstwa rosyjskiego embarga. Kary za przekroczenie kwot plus embargo to ciężar, którego rolnicy mogą nie unieść. 
Sprzeciw wobec umorzenia kar to wynik traktowania przez niektóre państwa swoich interesów w sposób krótkowzroczny i egoistyczny. Nie ma on bowiem żadnego merytorycznego uzasadnienia. .
Jestem przekonany, że polscy rolnicy maja prawo oczekiwać od Pana podjęcia odpowiednich działań, zmierzających do tego, by zarówno sprawa rekompensat za embargo jak i sprawa umorzenia kar za przekroczenie kwot mlecznych znalazła się w agendzie na najbliższym szczycie Unii Europejskiej i ze działania te doprowadzą do przyjęcia rozwiązań zapewniających realna i sprawiedliwa pomoc dla rolników polskich, jak i dla rolników innych krajów członkowskich UE.
Chciałbym wyrazić przekonanie, ze podejmie Pan wskazane wyżej problemy i przyczyni się Pan do ich zgodnego z interesami polskich rolników a także zgodne z dobrze rozumianym interesem Unii Europejskiej jako całości, rozwiązania. Życzę w tych przedsięwzięciach powodzenia.

Łączę wyrazy szacunku
Jarosław Kaczyński

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka